Licznie przybyłych rzemieślników z diecezji kaliskiej powitał ks. prałat Jacek Plota, który podkreślił, że pielgrzymowanie rzemieślników do Sanktuarium św. Józefa stało się tradycją. Dodał, że w 1907 r. Stowarzyszenie Rzemieślników Chrześcijańskich w Kaliszu obrało św. Józefa za swojego patrona. Wskazał też, że św. Józef jest patronem rzemieślników w całym świecie.
W homilii biskup pomocniczy diecezji kaliskiej odwołując się do Ewangelii o Kazaniu na Górze wskazywał, że chrześcijanin powinien żyć dla Chrystusa. – Warto żyć dla Chrystusa, warto oddać Mu cześć, warto o Nim zaświadczyć nawet w prostym geście, warto odważyć się na to dla Chrystusa. Ta dzisiejsza Ewangelia nas do tego wzywa – powiedział celebrans. Zachęcał do robienia w swoim życiu rachunku sumienia. – Chrystus wzywa mnie do nawrócenia, do tego, aby przylgnął do Niego całym swoim sercem, abym oddał Mu się całkowicie – zaznaczył kaznodzieja. Dodał, że nagrodą za dobre życie będzie niebo. – Drogą do tej nagrody jest ubóstwo, cierpienie, samotność, odrzucenie ze względu na Ewangelię. Do takich szlaków prowadzi nas dzisiejsze Słowo Boże – podkreślał hierarcha.
Wskazał, że Maryja jest przewodniczką na drodze do nieba. – Prośmy Matkę Bożą, która całym swoim sercem przylgnęła do Jezusa Chrystusa, bo Ona chce prowadzić nas taką drogą do tego, żebyśmy cieszyli się i radowali w przyszłości z Chrystusem w niebie – mówił bp Buzun.
Po komunii św. w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Łukasz Buzun zawierzył patronowi rzemieślników i ich rodziny. Wraz z bp Łukaszem Buzunem modlili się: ks. prałat Andrzej Gaweł, wieloletni diecezjalny duszpasterz rzemieślników, ks. kanonik Zbigniew Kruczyński, obecny diecezjalny duszpasterz rzemieślników, ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu i ks. Rafał Kopis, ekonom diecezji kaliskiej i kapelan biskupa.
W pielgrzymce uczestniczyli m.in.: przedstawiciele Zarządu Izby Rzemieślniczej w Kaliszu na czele z prezesem Ryszardem Glapą, członek Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie Henryk Kluska, delegacje Cechów Rzemiosł Różnych i poczty sztandarowe z Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Kępna, Krotoszyna, Pleszewa, Sycowa, Grabowa, Wieruszowa, Skalmierzyc, Ostrzeszowa oraz Spółdzielnie Rzemieślnicze. Uroczystość była transmitowana przez Diecezjalną Telewizję Internetową Dom Józefa.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: