Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-25 14:40
KAI/mm

Kraków: pierwsze spotkanie abp. Jędraszewskiego z dziennikarzami

– Wielka historia Kościoła krakowskiego jest ciągle żywa – mówił dziś abp Jędraszewski. – Pytany o priorytety swojej posługi wskazywał kult Bożego Miłosierdzia, pielęgnowanie dziedzictwa św. Jana Pawła II oraz dialog ze światem akademickim i bliskość z ludźmi.

Autor/źródło: M.Mazur/episkopat.pl

- Mój plan jest jeden: iść za Chrystusem, głosząc Ewangelię. Na konkrety przyjdzie czas, gdy formalnie obejmę urząd – podkreślał nowy metropolita, pytany o priorytety swojej posługi w Kościele krakowskim. - Na pewno dostrzegą państwo nowe akcenty, to jest naturalne, ale najważniejsza jest ciągłość głoszenia Ewangelii - dodał.


Abp Jędraszewski wyznał, że świadomość wielkiej historii i teraźniejszości Kościoła w Krakowie budzi w nim wielkie emocje.


Kard. Stanisław Dziwisz w obecności dziennikarzy przekazał swojemu następcy krzyż pektoralny kard. Sapiehy. Legendarny Książę Niezłomny otrzymał go w Rzymie z rąk papieża Piusa X. Następnie krzyż ten był przekazywany kolejnym arcybiskupom krakowskim. - Jesteśmy jedno w Kościele. Jeden następuje po drugim. Kościół trwa, choć ludzie się zmieniają - mówił kard. Stanisław Dziwisz.


- Dar, który przed chwilą otrzymałem, budzi wielkie wzruszenie. Nigdy sobie nie wyobrażałem, że będę go kiedykolwiek nosił - wyznał abp Jędraszewski. Nawiązując do umieszczonych w krzyżu relikwii świętych, podkreślił, że „Kościół buduje swoją ciągłość i wielkość na krwi męczenników – tych dawnych i dzisiejszych”. - Wielka historia tej ziemi, tego Kościoła, jest ciągle żywa - zaznaczył abp Jędraszewski. Odwołał się w ten sposób do tragicznej śmierci wolontariuszki świeckiej Heleny Kmieć, która pochodziła z archidiecezji krakowskiej.


Zamordowaną w Boliwii wolontariuszkę uczczono minutą ciszy i modlitwy na rozpoczęcie konferencji prasowej.


Dziennikarze pytali nowego metropolitę krakowskiego m.in. o to, w jaki sposób zamierza budować bliskość z drugim człowiekiem. Arcybiskup Jędraszewski opowiedział wtedy, że na pożegnanie w Łodzi podchodziło do niego wielu prostych ludzi, których wcześniej nie znał, a dla których jego posługa okazała się ważna. - To nie jest tak, że się planuje być blisko. Po prostu trzeba być blisko drugiego człowieka, w chwilach jego radości i cierpienia. Na ile się da - wyjaśniał.


Abp Jędraszewski wskazał również, że bliski jest mu kult Bożego Miłosierdzia i zadeklarował, że orędzie to będzie w centrum jego posługi w Krakowie. Podkreślając, że nikt tak dobrze jak kard. Dziwisz nie zadba o spuściznę i dziedzictwo duchowe św. Jana Pawła II, zapowiedział, że – wraz ze swoim poprzednikiem - będzie starał się je podtrzymywać i pogłębiać.


Dziennikarze pytali również o kontynuację w Krakowie „Dialogów w katedrze”. Abp Jędraszewski zapowiedział, że jeśli będzie takie oczekiwanie, chętnie podejmie dzieło kontynuacji „Dialogów”, jednak nie w katedrze na Wawelu, ale w kościele akademickim św. Anny. Liczy też na częste kontakty z młodzieżą akademicką, by móc pogłębiać w młodych ludziach świadomość nadziei pokładanej w nich przez starsze pokolenia.


- Abp Jędraszewski przychodzi jako swój człowiek do wielkiej diecezji, z wielkimi tradycjami i wielkimi pasterzami – podkreślał kard. Dziwisz. Dodał, że abp Jędraszewski wchodzi w tę wielką historię i będzie starał się z nią utożsamiać. - Myślę, że ksiądz arcybiskup pozna i pokocha tę archidiecezję. Wierzę, że naznaczy przyszłość Kościoła krakowskiego swoim charyzmatem i osobowością” - mówił kard. Dziwisz.


Kanoniczne objęcie urzędu metropolity oraz ingres do katedry wawelskiej będzie mieć miejsce w najbliższą sobotę o godz. 11.00. Następnego dnia nowy metropolita krakowski będzie przewodniczył porannej Mszy św. dla chorych w kaplicy klasztornej w Łagiewnikach. Później poprzez łącza telewizyjne wystąpi w programie "Między ziemią a niebem". W niedzielę po południu weźmie także udział w zakończeniu krakowskiego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Sanktuarium św. Jana Pawła II.

md / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-25 12:37:57
miniaturka

Bp Ciereszko przed Dniem Islamu: miłosierdzie nigdy nie dzieli [wywiad]

– Dzień Islamu ma szerzyć wśród katolików ideę dialogu z muzułmanami oraz służyć przezwyciężaniu wzajemnej niechęci i uprzedzeń – mówi bp Henryk Ciereszko. – Jutro będzie obchodzony Kościele katolickim w Polsce po raz 27.
2017-01-25 13:00:08
miniaturka

Bułgarski Kościół Prawosławny kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla

Powinien on ją otrzymać za wkład w ratowanie 51. tys. Żydów w czasie II wojny światowej przed deportacją do niemieckich nazistowskich obozów zagłady - poinformowała austriacka Fundacja "Pro Oriente".
2017-01-25 14:07:29
miniaturka

Wielki mistrz Zakonu Maltańskiego ustąpił ze stanowiska na prośbę papieża

Wielki mistrz Zakonu Maltańskiego, Robert Matthew Festing, ustąpił ze swojej funkcji. Rzecznik Zakonu poinformował, że decyzję tę podjął po rozmowie z papieżem Franciszkiem. 67-letni Festing został wybrany dożywotnio na 79. wielkiego mistrza Zakonu Maltańskiego 11 marca 2008 roku.
2017-01-25 15:13:14
miniaturka

Prowincjał salwatorianów: nie są znane przyczyny napadu na polską misjonarkę

Prowincjał salwatorianów w Polsce o. Piotr Filas mówi, że na razie nie są znane przyczyny wtorkowego zabójstwa polskiej misjonarki w Boliwii. Dodaje, że w najbliższych dniach do Polski wróci druga z wolontariuszek, a na miejscu trwa policyjne śledztwo.
2017-01-25 15:39:01
miniaturka

Warszawa przygotowuje się do Tygodnia Małżeństwa

Tydzień Małżeństwa rozpocznie się 7 lutego. Warsztaty i wykłady wspierające rozwój więzi małżeńskiej odbędą się w Centrum Myśli Jana Pawła II. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy poprzez formularz.
2017-01-25 16:04:22
miniaturka

Papież na środowej audiencji: zaufajmy Bogu w trudnych sytuacjach

Kontynuując cykl katechez o nadziei Ojciec Święty przypomniał jeszcze jedną postać ze Starego Testamentu – Judytę. Papież zwrócił uwagę, że Judyta jak prorok napomina swój lud, aby przywieść go do zaufania Bogu.