Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-18 15:00
KAI/mm

Kard. Koch o upamiętnieniu 500-lecia reformacji

Przed wygórowanymi oczekiwaniami wobec wspólnego upamiętnienia 500-lecia reformacji przestrzega kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Pomnik Marcina Lutra w Wittenbergii
Autor/źródło: pixabay.com

"Nadzieja, że może to prowadzić do rychłej jedności katolików i luteranów jest z pewnością nierealistyczna" - napisał watykański "minister ds. ekumenizmu" w obszernym artykule w watykańskim dzienniku "L'Osservatore Romano".

Kardynał widzi jednak we wspólnym upamiętnieniu reformacji szansę dla "dalszych kroków w tworzeniu więzi prowadzącej do kościelnej jedności". Artykuł ukazuje się z okazji rozpoczynającego się dzisiaj Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. 

Kard. Koch przypomniał o wspólnej, ekumenicznej modlitwie papieża Franciszka z przewodniczącym Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL), bp Munibem Younanem, z okazji inauguracji obchodów jubileuszowych jaka miała miejsce trzy miesiące temu w Szwecji. Zdaniem kardynała ten "wielce obiecujący ekumeniczny znak może owocować i tym bardziej jest konieczne bardziej gruntowne badanie wspólnego tła upamiętnienia reformacji".

Według niego nie chodzi o "dryfowanie katolicyzmu w kierunku protestantyzmu", czego obawiają się katoliccy sceptycy ani też o "zdradę reformacji" o czym mówią protestanccy krytycy. "W czasach ekumenizmu trzeba przezwyciężyć takie polemiczne tony minionych czasów" - zaleca kard. Koch. 

Jego zdaniem obie strony powinny wykorzystywać wspólne obchody do pogłębiania dialogu. "Upamiętnienie reformacji w 2017 roku przypomina 1517, czas, w którym nie ma jeszcze żadnego podziału między reformatorem Marcinem Lutrem, a Kościołem katolickim" - przypomniał kardynał. Jego zdaniem ten czas powinno się upamiętnić w duchu pokuty ale też i wdzięczności oraz nadziei.

31 października 1517 r. jest uważany za narodziny reformacji. W tym dniu Martin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, w których m.in. odrzucał katolicką naukę o odpustach.

tom (KAI) / Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-18 13:05:44
miniaturka

Ksiądz Jan od Biedronki

Dziś mija dokładnie 11 lat od śmierci ks. Jana Twardowskiego. Przypominamy jego biografię i chyba najsłynniejszy wiersz "Śpieszmy się".
2017-01-18 13:40:48
miniaturka

Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas” (por. 2 Kor 5,14–20) przebiega rozpoczęty dziś Tydzień Modlitw o jedność Chrześcijan.
2017-01-18 13:54:41
miniaturka

Wierni dziękują kard. Dziwiszowi

Powstaje video-podziękowanie wiernych dla kardynała Stanisława Dziwisza. W akcję prowadzoną przez wolontariuszy ŚDM włączył się m.in o. Leon Knabit OSB i stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
2017-01-18 15:42:00
miniaturka

Kard. Grocholewski zostanie odznaczony medalem „Pro Patria”

Odznaczenie zostanie przyznane purpuratowi m.in. „za wieloletnią pracę na rzecz kultywowania tradycji niepodległościowej”, a wręczy je p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
2017-01-18 16:08:44
miniaturka

Abp Gądecki: postać Jeremiasza jest symbolem wierności powołaniu

„Postać Jeremiasza jest symbolem wierności powołaniu. Wybrane epizody z jego życia ukazują jego zmagania w walce o wierność misji, do której wybrał go Bóg” − zauważył abp Stanisław Gądecki podczas nabożeństwa biblijnego z okazji XX Dnia Judaizmu.
2017-01-18 16:31:41
miniaturka

Bp Czaja: Obchody 500. rocznicy Reformacji to okazja do wspólnego świadectwa wiary

– Takie świadectwo jest niezmiernie ważne we współczesnym świecie, ulegającym sekularyzacji i nastawionym konsumpcyjnie” – napisał bp Czaja w liście pasterskim z okazji Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.