Stworzenie wolontariuszom odpowiednich warunków do realizacji ich „daru serca” – dobrowolnej, bezinteresownej pomocy nieuleczalnie chorym wymaga od hospicjum, jako instytucji, wielu działań wykraczających poza jego podstawową działalność. Od 1995 roku prowadzimy kurs podstawowy dla kandydatów, przygotowujący ich na wolontariuszy hospicjum domowego Caritas. Z dotychczasowych edycji skorzystało już ponad tysiąc osób.
Poprzednie edycje kursu miały charakter wykładowo-warsztatowy i obejmowały swoim zakresem ogólną wiedzę nt. wolontariatu, wprowadzenie w zagadnienia organizacyjne i medyczne sprawowania opieki paliatywnej i hospicyjnej, aspekty psychologiczne i duchowe choroby, umierania i żałoby z punktu widzenia chorego i opiekuna, a także podstawy praktycznej pielęgnacji ciężko chorego w domu.
Po zakończeniu kursu nadal trwa systematyczne doskonalenie wolontariuszy w ramach kształcenia ustawicznego, obejmującego:
comiesięczne uczestnictwo w wykładach na tematy związane z posługą wolontaryjną oraz w różnego rodzaju praktycznych zajęciach (I czwartki), a także na omawianiu szczegółów pracy przy podopiecznych, z pełnym zachowaniem poufności informacji (III czwartki),
„życie wspólnotowe” mające miejsce zarówno podczas spotkań czwartkowych (pamięć o comiesięcznych solenizantach) jak i przy wspólnym obchodzeniu tradycyjnych świąt i uroczystości (np. święta Bożego Narodzenia, Wielkiej nocy, Dzień Wolontariusza itp.)
formację duchową, poprzez, m.in: dni skupienia – wyjazdowe dwudniowe spotkania w Ośrodku Caritas AŁ w Drzewocinach, mające miejsce kilka razy do roku, msze święte odbywające się przed spotkaniami czwartkowymi, doroczne Pielgrzymki Zawierzenia odbywane do różnych ośrodków Maryjnych w kraju oraz udział w Grupie Modlitewnej.
http://www.caritas.pl
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: