Opolski biskup przyznał, że w codzienności nie zawsze potrafimy rozeznawać bliskość Pana, a jeszcze trudniej nam tą bliskością Boga żyć. „Czasem jest On zostawiony na marginesie życia i dlatego Kościół co roku obchodzi święta Bożego Narodzenia, by postawić nam przed oczy znak Dzieciątka w żłóbku z wyciągniętymi rączkami. Ten znak trzeba nam na nowo odczytać. Bóg jest dla nas, kocha nas i pragnie dla nas szczęścia, chce być w naszych ramionach, sercach i domach. A kolędy pomagają nam te treści rozważać, medytować i się nimi cieszyć” – zaznaczył i dodał, że śpiew kolęd w Adwencie traktuje jako rozgrzewkę przed śpiewaniem ich w czasie nadchodzących świąt.
„Uniwersyteckie Kolędowanie” to projekt muzyczny przygotowany przez środowisko Uniwersytetu Opolskiego wraz z udziałem władz miasta i Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej. Podczas koncertu zebrane zostały środki na rzecz odbudowy katedry opolskiej.
„Jako środowisko uniwersyteckie wiemy jak ważną rolę spełnia katedra opolska” – przyznał jeden z organizatorów Szymon Wolf. „Wiemy również, iż wnętrze katedry oraz jej mury zewnętrzne są w bardzo złej kondycji technicznej. Stan cegieł elewacji zewnętrznej zagraża wręcz bezpieczeństwu osób nawiedzających świątynię. Poprzez organizację koncertu chcieliśmy włączyć się w zbiórkę pieniędzy potrzebnych na renowację katedry” – podkreślił.
Aranżacje muzyczne opracował zespół Iwan Iwanialia, który wygrał m.in. Zimową Giełdę Piosenki, jeden z ważniejszych przeglądów muzycznych w Polsce. Na scenie wystąpili dobrze zapowiadający się młodzi artyści: Daniel Cebula-Orynicz (finalista Voice of Poland), Piotr Tłustochowicz (finalista Voice of Poland) oraz Gabriela Machej (finalistka Mam Talent). Wszystkie utwory, wykonane podczas koncertu, znajdą się na płycie „Opolskie kolędowanie 2016”, która ukaże się jeszcze przed Bożym Narodzeniem.
hh / Opole
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: