Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-27 09:01
Biuro ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Adoracja Najświętszego Sakramentu osób posługujących rodzinom polonijnym

Zapraszamy wszystkich do wspólnej modlitwy w intencji rodzin polonijnych i wszystkich przygotowujących się do sakramentu małżeństwa. W czasie Międzynarodowego Kongresu Rodzin Polonijnych ustalono aby każdego 28 dnia miesiąca osoby posługujące Rodzinom polonijnym w Europie Zachodniej podjęły Adorację Najświętszego Sakramentu.

Autor/źródło: Marceli Łyczko, licencja: Jak album

Poniżej materiały pomocnicze - do pobrania /Państwo Marta i Henryk Kuczaj/

28 STYCZNIA 2020

Modlitwa w ciszy - wzbudzenie duchowej jedności z Rodakami w Europie Zachodniej, którzy w tym samym dniu w PMK i Polonijnych Ośrodkach Duszpasterskich podejmują Adorację Najświętszego Sakramentu.  

Ewangelia z dnia (Mk 3, 31-35) 

Nadeszła Matka Jezusa i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. A tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: «Oto Twoja Matka i bracia na dworze szukają Ciebie».

Odpowiedział im: «Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?» I spoglądając na siedzących dokoła Niego, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą i matką».

Medytacja w ciszy nad treścią przeczytanego Słowa Bożego. 

Uwielbienie Jezusa Eucharystycznego, przeproszenie, dziękczynienie i prośba wg własnej inwencji. 

Z Encykliki „Ecclesia de Eucharistia” n.17 

Gdy w Komunii św. przyjmujemy Ciało i Krew Chrystusa, przekazuje On nam także swego Ducha. Św. Efrem pisze: « Nazwał chleb swoim żyjącym Ciałem, napełnił go sobą samym i swoim Duchem. (...) A kto go z wiarą spożywa, spożywa Ogień i Ducha. (...) Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy, spożywajcie z tym Ducha Świętego. Prawdziwie bowiem to jest moje Ciało, i kto je spożywa, będzie żył na wieki ».27Kościół prosi o ten Boski Dar, źródło każdego innego daru, w epiklezie eucharystycznej. Czytamy, na przykład, w Boskiej liturgii św. Jana Chryzostoma: « Ciebie wzywamy, Ciebie prosimy i błagamy: ześlij swojego Ducha Świętego na nas i na te dary [...], aby stały się dla tych, którzy w nich uczestniczyć będą, oczyszczeniem duszy, odpuszczeniem grzechów, komunią z Duchem Świętym ».28A w Mszale Rzymskim celebrans modli się: « Spraw, abyśmy posileni Ciałem i Krwią Twojego Syna i napełnieni Duchem Świętym, stali się jednym ciałem i jedną duszą w Chrystusie ».29W ten sposób, przez dar swojego Ciała i swojej Krwi, Chrystus pomnaża w nas dar swojego Ducha, wylanego już w Chrzcie św. i udzielonego jako « pieczęć » w sakramencie Bierzmowania.  

Refleksja w ciszy nad treścią przeczytanego tekstu. 

Z Encykliki św. Jana Pawła II „Ecclesia de Eucharistia” n.18 

Aklamacja, jaką lud wypowiada po konsekracji, celowo kończy się słowami wskazującymi na wymiar eschatologiczny Ofiary eucharystycznej (por. 1 Kor 11, 26): « oczekujemy Twego przyjścia w chwale ». Eucharystia kieruje do ostatecznego celu, jest przedsmakiem pełni radości obiecanej przez Chrystusa (por. J 15, 11); w pewnym sensie jest antycypacją Raju – w niej « otrzymujemy zadatek przyszłej chwały ».30W Eucharystii wszystko wyraża pełne nadziei oczekiwanie « przyjścia naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa ».31Kto się karmi Chrystusem w Eucharystii, nie potrzebuje wyczekiwać zaświatów, żeby otrzymać życie wieczne: posiada je już na ziemi, jako przedsmak przyszłej pełni, która obejmie człowieka do końca. W Eucharystii otrzymujemy także gwarancję zmartwychwstania ciał, które nastąpi na końcu świata: « Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym » (J 6, 54). Ta gwarancja przyszłego zmartwychwstania wypływa z faktu, że Ciało Syna Bożego, pozostawione jako pokarm, jest chwalebnym Ciałem Zmartwychwstałego. W Eucharystii – żeby tak powiedzieć – staje się dostępna « tajemnica » zmartwychwstania. Dlatego też słusznie św. Ignacy Antiocheński określał Chleb eucharystyczny jako « lekarstwo nieśmiertelności, antidotum na śmierć »

Refleksja w ciszy nad treścią przeczytanego tekstu. 

Litania do św. Jana Pawła II lub św. Pawła VI . 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2019-11-25 14:08:12
miniaturka

Watykan: niebawem nowy sekretarz osobisty Papieża Franciszka

Dotychczasowy sekretarz osobisty Ojca Świętego, 55-letni Argentyńczyk ks. Fabian Pedacchio Leaniz, za kilka dni zakończy pięcioletni okres niezwykle odpowiedzialnej pracy w Domu Świętej Marty, powróci na pełen etat do pracy w Kongregacji ds. Biskupów, w której pracuje od 2007 roku.
2019-11-25 14:32:46
miniaturka

ks. Mieczysław Niepsuj kanonikiem papieskiej kapituły

W niedzielę 24 listopada, w czasie jutrzni, archiprezbiter Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie kard. Stanisław Ryłko dokonał instalacji ks. prałata Mieczysława Niepsuja jako kanonika kapituły tej papieskiej bazyliki.
2019-11-25 14:57:40
miniaturka

Obecność Nuncjusza kryterium Niepodległości Polski: Abp M. Jędraszewski

– Pragniemy zawsze cieszyć się autentyczną wolnością – mówił o Polakach abp Marek Jędraszewski. I dodaje, podczas Mszy św. sprawowanej 24 listopada na Wawelu, – Lekcja dotycząca naszej historii jest ewidentna: jak długo nuncjusz apostolski jest w naszym kraju, tak długo Polska jest prawdziwie wolnym państwem.
2019-11-25 15:43:46
miniaturka

Abp Sawa świętuje 40 lat posługi biskupiej

Opcje polityczne zmieniały się ale nauka Chrystusa jest ta sama. Cerkiew prawosławna pozostawała i pozostanie tą samą – powiedział Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa, dziękując Bogu za opiekę i wsparcie.
2019-11-26 08:35:31
miniaturka

Spotkanie Papieża z cesarzem Naruhito

Po spotkaniu z ofiarami „potrójnej katastrofy” Papież udał się do pałacu cesarskiego na spotkanie z nowym monarchą.
2019-11-26 08:53:30
miniaturka
play

Franciszek: Japonia potrzebuje więcej niż tylko techniki i perfekcji

Uniwersytet ten powinien być nie tylko ośrodkiem formacji intelektualnej, ale także miejscem, w którym może kształtować się lepsze społeczeństwo i nadzieja na przyszłość - powiedział papież, odwiedzając uniwersytet Sophia - jedną z najprężniejszych uczelni Japonii.