– Andrea Tornielli: Jakie znaczenie ma decyzja Ojca Świętego o zniesieniu tajemnicy papieskiej w przypadkach przemocy seksualnej i nadużyć seksualnych wobec nieletnich?
– Abp Charles Scicluna: Pamiętam, że podczas spotkania biskupów, których Ojciec Święty Franciszek wezwał w lutym 2019 r. do Watykanu, poświęcono cały dzień tematowi przejrzystości. Następnie w maju 2019 r. wyszło motu proprio „Vos estis lux mundi”, w którym Ojciec Święty zaczął również wdrażać decyzje podjęte w lutym. Teraz jest to następny ważny element, ponieważ pamiętam, że w dyskusji podczas sympozjum lutowego wiele razy mówiono o tajemnicy papieskiej niemal jako o przeszkodzie dla odpowiedniej informacji, jaka należy się ofierze i wspólnocie. Moim zdaniem decyzja ta ma epokowe znaczenie w kontekście prawnym instytucji tajemnicy papieskiej i przychodzi właśnie we właściwej chwili.
– Co konkretnie zmienia ta decyzja?
– Spójrzmy na przykład na przeszkody, które istniały dotychczas: ofiara nie miała szansy, by poznać wyrok, jaki zapadł po złożeniu przez nią skargi, ponieważ istniała tajemnica papieska. Utrudnione były także inne przekazy, ponieważ tajemnica papieska jest tajemnicą wysokiej klasy w systemie poufności w prawie kanonicznym. Teraz łatwiej będzie chronić także wspólnotę i informować o wyniku wyroku sądowego.
– Czy zniesienie tajemnicy papieskiej oznacza, że dokumenty będą miały charakter publiczny?
– Nie będą one dostępne publicznie, ale na przykład będzie ułatwiona możliwość bardziej konkretnej współpracy z państwem, w tym sensie, że diecezja posiadająca dokumentację nie jest już związana tajemnicą papieską i może podjąć decyzję – tak jak powinna – o dobrej współpracy, przesyłając kopię dokumentacji również organom cywilnym. Ten sam reskrypt, to nowe prawo, mówi także o potrzebie ochrony prywatności osoby, dobrej opinii osób których sprawa dotyczy, a także ich godności. W dziedzinie karnej zawsze konieczny jest pewien stopień poufności, co jest nadal zagwarantowane. Nie oznacza to zatem, że dokumentacja zostanie upubliczniona, ale zostaje ułatwiona współpraca z państwem oraz innymi instytucjami posiadającymi prawo dostępu do tej dokumentacji.
Rozmawiał: Andrea Tornielli
/tłum. m. Jolanta Olech USJK/
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: