W tych kategoriach Bernard Lecomte postrzega znaczenie historycznej wizyty Gorbaczowa w Watykanie. Wczoraj minęła jej 30 rocznica.
Lecomte zanim trafił jako korespondent francuskich mediów do Watykanu, był jednym z najlepszych znawców Europy Środkowowschodniej. Z tej perspektywy postrzegał też audiencję Gorbaczowa u Papieża Polaka. Przypomina, że Jan Paweł II radykalnie zmienił watykańską Ostpolitik. Bazując na doświadczeniu wyniesionym z Polski, trzymał się prostej zasady: „z komunistami się nie negocjuje”, i dzięki temu wygrał. Gorbaczow z kolei nigdy nie interesował się religią. Jej znaczenie odkrył dopiero w 1988 r., kiedy Rosja obchodziła 1000-lecie chrztu. To właśnie przy tej okazji Jan Paweł II zaprosił Gorbaczowa do Watykanu – wspomina Bernard Lecomte.
Lecomte: Zbliżyła ich idea jedności Europy o dwóch płucach
“ Na zakończenie ich rozmowy, która trwała 80 minut, bardzo intensywne spotkanie twarzą w twarz, Gorbaczow wyszedł cały uśmiechnięty, zapewniając, że wydarzyło się coś nadzwyczajnego. Zadowolony był również Jan Paweł II. Okazało się, że ci dwaj Słowianie znaleźli wspólny grunt, wspólne wartości – mówi Radiu Watykańskiemu Bernard Lecomte. – Jan Paweł II od dawna nawoływał, by Europa oddychała swymi dwoma płucami. Gorbaczow podjął ten sam temat. Chciał, by wszyscy Europejczycy razem odkryli własną kulturę, wspólną przeszłość i wspólną przyszłość. Chciał, by Europa zrozumiała, że nie potrzebujemy Ameryki, jej imperializmu, jak mówił, by razem tworzyć wspólną historię. Ta idea jedności kontynentu ich zbliżyła, świadomość, że Europa ma własną kulturę i że to na tej podstawie mają budować swoją przyszłość.”
źródło: vaticannews.va
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: